Stosowanie kreatyny podczas redukcji

Stosowanie kreatyny podczas redukcji

Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów, których działanie pozytywnie wpływa na wzrost masy mięśniowej. Jednak jej regularne stosowanie może także przynieść skuteczne efekty w procesie odchudzania. Jak przyjmować ten dodatek w czasie schodzenia z masy? O czym trzeba pamiętać? Poznajcie kwestie skutecznego stosowania kreatyny na redukcji!

Jak kreatyna wpływa na proces odchudzania?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie znaczenie pełni kreatyna na redukcji, należy rozpocząć od przypomnienia, że w procesie odchudzania nie spala się wyłącznie niechcianej tkanki tłuszczowej. Redukcji ulegają także zbudowane mięśnie. Jednak, jeśli w tym czasie wprowadzona do diety i planu treningowego zostanie kreatyna, można zatrzymać proces spalania masy mięśniowej.

Dzieje się tak dzięki właściwościom antykatabolicznym kreatyny, które mają duże znaczenie w regeneracji i uszkodzeniu białek mięśni oraz zachowania siły. Jednocześnie, kreatyna w czasie redukcji pozwoli na utrzymanie dotychczasowych możliwości treningowych organizmu.

Jak przyjmować kreatynę?

Kreatyna znajduje się w wielu składnikach codziennej diety. Jej wysoką dawkę zawiera czerwone mięso – przede wszystkim steki wołowe i wieprzowina, ale wysokie wskaźniki mają także ryby oraz drób. Jednak trudno przyjąć wyłącznie przez zbilansowane posiłki dawkę odpowiednią dla wzmocnienia mięśni. Dla osób o wadze około 90 kg odpowiednia porcja kreatyny to 4-6 g w ciągu doby, w czasie dni treningowych. Inny przelicznik dawki kreatyny to 0,07 g mnożone przez masę ciała podaną w pełnych kilogramach i przyjmowane bez przerwy warunkowanej dniami z lub bez treningu.

Wbrew pozorom, wyższa suplementacja nie przyniesie lepszych efektów treningowych. Kreatyna na redukcji tkani tłuszczowej przyjmowana w zwiększonej dawce po prostu zostanie wydalona z organizmu. Suplementacja kreatyną powinna być tak zorganizowana, by można było ją przyjąć po treningu – stosowana jako posiłek przedtreningowy może negatywnie wpłynąć na pracę cukru w organizmie. Pierwsze efekty z regularnego suplementowania kreatyny na redukcji można zauważyć po 1-2 miesiącach z ujemnym bilansem kalorii w codziennym jadłospisie.

Kreatyna solo? A może w duecie? Którą kreatynę wybrać?

Najlepsze efekty przynosi stosowanie kreatyny na redukcji w połączeniu z BCAA oraz glutaminą. W takim potrójnym zespole suplementów cykl regeneracyjny mięsni jest naprawdę silny. Z kolei łączenie kreatyny z argininą i glicyną pozwala na magazynowanie energii, co zwiększa treningi wytrzymałościowe. Należy również pamiętać o podstawowej zasadzie, która jest nierozłączna ze stosowaniem kreatyny – nie można dopuścić do zbyt małej ilości spożywanych płynów.

Dodatkowo, kreatyna stosowana w czasie odchudzania pozwala na niezatrzymywanie się wody pod skórą, co bezpośrednio przekłada się na kwestie wizualne wytrenowanych wcześniej mięśni. Odpowiednie nawadnianie organizmu jest jednym z sukcesów oddziaływania kreatyny, ma także dobre znaczenie dla pracy nerek. Ważne jest, aby wybrać taki suplement, którego składniki będą bezpieczne dla organizmu. Najprostszy w składzie jest monohydrat kreatyny, który szybko można przygotować do formy gotowej do spożycia – wystarczy do tego szejker, woda lub sok. Jest to jeden z tańszych suplementów kreatyny, ale cieszy się bardzo dużą popularnością. Łatwo dostępne są także jabłczany kreatyny, stacki kratynowe oraz azotany kreatyny i różnego rodzaju chylaty magnezowe kreatyny.

Wśród pozostałych zalet przyjmowania kreatyny na redukcji należy wymienić między innymi poprawę samopoczucia oraz sił witalnych oraz lepsze zdolności koncentracyjne.

Kacper

Czytaj również

Dodaj komentarz