Istnieje wiele sposobów, by wpłynąć na zwiększenie wydolności naszego układu krążenia. Jeśli marzy Wam się uprawianie sportu na poważnie, powinniście wiedzieć o tym, że droga do sukcesu nie ogranicza się tylko i wyłącznie do zakupu drogich butów, odzieży termoaktywnej i zegarka z pulsometrem. Cichym bohaterem, który może pozwolić na poprawę Waszej kondycji, mogą też być getry kompresyjne.
Czym są getry kompresyjne?
Można powiedzieć, że na pierwszy rzut oka nie różnią się one zbyt mocno od tradycyjnych getrów, jakie można kupić w sklepach. Jest jednak kilka kluczowych różnic, które sprawiły, że skarpety kompresyjne już od pewnego czasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony sportowców na całym świecie.
Ich nadrzędnym celem jest optymalizacja naszego krążenia żylnego. Jest to prosty, a zarazem niezwykle skuteczny sposób na zwiększenie kondycji naszego serca. Co to oznacza dla osób, które aktywnie uprawiają sport? Przede wszystkim, zwiększoną wydajność, lepszą gospodarkę tlenem, a także obniżenie tętna. Dobrej jakości skarpety uciskowe do biegania mają jeszcze jeden atut. Dzięki odpowiednio ukierunkowanemu uściskowi poprawiają metabolizm mięśniowy oraz przyspieszają transportowanie do wybranych grup mięśni substancji odżywczych. Można te wszystkie cechy kompresyjnych skarpet do biegania określić bardzo prosto: zwiększają wydajność, co może przekuć się na lepsze wyniki osiągane w sporcie.
Kiedy warto używać skarpet kompresyjnych?
Na to pytanie nasuwa się tylko jedna odpowiedź: w sporcie. Ze szczególnym naciskiem na te dyscypliny, gdzie szczególnie wiele zależy od naszych nóg. Oznacza to, że getry kompresyjne świetnie sprawdzą się na przykład u biegaczy, osób, które uprawiają nordic-walking, ale i u rowerzystów. Nie są to jednak jedyni odbiorcy tego typu produktów. Odpowiedni nacisk na wybrane grupy mięśniowe szybko doceniły osoby, które muszą zmagać się na przykład z żylakami. W sieci często można spotkać się z opinią, jakoby odzież tego typu pomagała zahamować ich rozwój. Można założyć, że wiele osób postanowi spróbować i kupi odpowiednie podkolanówki kompresyjne.
Coraz więcej fizjoterapeutów i lekarzy uważa, że skarpety kompresyjne mogą pomóc osobom, które dużo podróżują w pozycji siedzącej. Oznacza to, że do potencjalnych klientów można zaliczyć nie tylko biznesmenów, którzy często latają samolotami, ale na przykład osoby starsze, które dużo czasu spędzają, siedząc w pociągu, czy autobusie. Oddzielną grupą stanowią zawodowi kierowcy. Skarpety kompensacyjne to dla nich świetny wybór za sprawą bardzo ograniczonej ruchliwości. Część z nich boryka się z problemami z krążeniem. W sieci można odnaleźć historie, które potwierdzają, że systematyczne używanie takich skarpet w połączeniu ze zmianą swoich nawyków pomogło wielu z nich pozbyć się uciążliwych dolegliwości, dzięki czemu praca znów daje im dużo frajdy.
W sezonie zimowym nie sposób nie wspomnieć też o znacznie lepszej termoregulacji. W samochodach czy w środkach komunikacji publicznej często jest albo przeraźliwie zimno, albo zbyt chłodno. Dobrze dobrana odzież, która ma także właściwości termoregulujące może skutecznie chronić nas przed wyziębieniem lub nadmiernym przegrzaniem.
Nie tylko skarpety kompensacyjne
Co nie powinno nikogo dziwić, jednym z najpopularniejszych produktów tego typu są oczywiście skarpety. Nieraz można spotkać wysokie, sięgające nawet za kolano warianty, które dobrze sprawdzą się o każdej porze roku. Od pewnego czasu sporą popularność zaczynają zdobywać sobie getry oraz opaski kompresyjne, które zasługują na nieco szersze omówienie.
W pewnym sensie pełnią one rolę łącznika między klasycznymi skarpetkami a wysokimi getrami. Jeśli z różnych względów nie możemy lub po prostu nie chcemy zakładać długich skarpet, to taka opaska, która jest zakładana tylko na piszczele, także oferuje wiele korzystnych rozwiązań zdrowotnych. Wydaje się, że jest to opcja, którą szczególnie docenią kobiety, które z racji wykonywanego zawodu chcą do pracy chodzić w eleganckich szpilkach. Drogie buty średnio pasowałyby do skarpet uciskowych. Spora część właściwości zdrowotnych opasek kompresyjnych jest dokładnie taka sama, a nikt z osób postronnych nie zauważy, że mamy je na swoich nogach. Na pewno jest to opcja warta rozważenia. Czasem spotyka się też opaski kompresyjne na uda. Z racji umiejscowienia, są one niemal niewidoczne, gwarantując o wiele więcej dyskrecji niż tradycyjne skarpety kompresyjne. Jeśli po treningu bolą Was zwłaszcza mięśnie ud, to warto rozpocząć właśnie od takiego zakupu. Opaski tego typu nie są zbyt drogie, a na pewno mogą pomóc w przezwyciężeniu dyskomfortu.
Rozmiary skarpet kompresyjnych
Tak samo, jak w przypadku zakupu tradycyjnych skarpetek, istnieje tabela rozmiarów. Różni się jednak ona znacząco od tradycyjnej „rozmiarówki”. Tutaj kluczową rolę odgrywa nie długość stopy, ale obwód łydki w najszerszym miejscu. Jest to bardzo ważna rzecz, która w dużej mierze może zaważyć na tym, czy wybierzemy skarpety kompresyjne do biegania skrojone idealnie pod nasze oczekiwania.
Wiele osób wpada w pułapkę rozmiarów, decydując się na zakup produktów z wątpliwej jakości źródeł. W kwestii ochrony zdrowia nie warto zdawać się na zamienniki. Dobrą ofertę produktów, która jest zgodna z ogólnie przyjętą tabelą rozmiarów ma w swojej ofercie na przykład sklep nazylaki.pl.
W przypadku skarpet kompresyjnych obowiązują cztery główne kategorie rozmiarów:
- obwód łydki między 25 a 32 cm: II,
- obwód łydki między 32 a 38 cm: III,
- obwód łydki między 39 a 44 cm: IV,
- obwód łydki między 45 a 50 cm: V.
Podane dane dotyczą oczywiście grubości łydki w jej najszerszym punkcie.
Z jakiego tworzywa powinny być wykonane wysokiej jakości skarpety kompresyjne?
Ze względu na swoje specyficzne właściwości, dominują tworzywa sztuczne. Nie można uznać tego za wadę, bo bez obecności tych tworzyw, skarpetki uciskowe utraciłyby ogromną część swoich właściwości. W wysokiej jakości produktach zwykle dominuje poliamid oraz spandex.
Producenci świetnie zdają sobie sprawę z tego, że spora część ich produktów użytkowana jest przez osoby aktywne fizycznie. Zapewne właśnie z tego względu dodaje się też jony srebra oraz powłoki oddychające, które zapewniają odpowiednią wentylację, skutecznie usuwając pot i związane z nim brzydkie zapachy. Przed zakupem warto upewnić się też, że na liście właściwości produktu nie zabrakło płaskich szwów, które wykazują właściwości ochronne przed odciskami. Kolejnym atutem, o którym trzeba pamiętać, jest takie wyprofilowanie, które zapewni odpowiednią ochronę ścięgna Achillesa, które u wielu osób wykazuje dużą podatność na kontuzje. Często można też kupić skarpety kompresyjne do biegania z odblaskami, które mają zwiększyć bezpieczeństwo sportowców po zmierzchu. Dość powszechnie występują też intensywne, rzucające się w oczy barwy, jednak bez trudu można kupić też skarpetki uciskowe w nieco bardziej powściągliwych, nierzucających się w oczy, barwach.
Kiedy warto kupić skarpety kompresyjne?
Nowości w branży sportowej pojawiają się dość często. Część z nich zostaje z nami na dłużej, a część szybko znika z rynku. Można odnieść wrażenie, że skarpety uciskowe zostaną z nami na wiele lat. Wynika to z tego, że jest to jeden z tych produktów, który można uznać za pewnego rodzaju pomost, który łączy branżę fit z osobami, które muszą poświęcić nieco więcej czasu na trosce o swoje zdrowie.
Odpowiedni krwiobieg i metabolizm mięśniowy jest w takim samym stopniu ważny dla zawodowych biegaczy jak i dla wszystkich tych, którzy muszą w pracy spędzać wiele godzin w tej samej pozycji. Wbrew temu, co nam się wydaje, nie są to tylko informatycy czy osoby zawodowo pracujące z komputerem. Problem obniżonej aktywności ruchowej i zaburzenia w transportowaniu substancji odżywczych do dolnych partii mięśniowych w takim samym stopniu dotyczy między innymi kasjerek, taksówkarzy czy kierowców komunikacji publicznej. Nieduży koszt zakupu i wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych sprawiają, że na pewno warto zainteresować się zakupem skarpet kompresyjnych już dziś, zanim na naszych nogach zaczną pojawiać się charakterystyczne, brzydko wyglądające żylaki czy inne objawy, które mogłyby sugerować, że przegapiliśmy ten moment.
Dodaj komentarz