Nie ulega wątpliwości, że siły działające na uderzoną piłkę mogą stanowić poważne zagrożenie dla człowieka. Prędkość, jaką uzyskuje jest niemal porównywalna do prędkości samochodu poruszającego się po autostradzie. Aby zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa, rynek handlowy oferuje szeroki wybór różnego rodzaju siatek sportowych. To obowiązkowy element wyposażenia wszelkich boisk. Oprócz solidnej ochrony, zabezpieczające siatki zapewniają należyty poziom rozgrywek dla graczy. Zastanawiasz się, jaką siatkę na piłkochwyty wybrać? Jak dopasować ją do określonej dyscypliny sportowej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Mocna siatka na piłkochwyty

Do jednego z najważniejszych elementów wyposażenia boiska sportowego zalicza się niewątpliwie mocna siatka na piłkochwyty. Przede wszystkim pełni funkcję ochronną, zarówno dla graczy, jak również kibiców. Dodatkowo, siatka wstrzymuje niekontrolowane uderzenia, co umożliwia natychmiastowe zwrócenie piłki i wznowienie gry.

Siatka polipropylenowa gwarantuje najwyższą jakość wykonania. Charakteryzuje się niezwykłą elastycznością oraz giętkością. Jest bardzo odporna na uszkodzenia, dzięki czemu idealnie nadaje się do zastosowania na boiskach wielofunkcyjnych. Ponadto nie zmienia swoich właściwości, szczególnie pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, tj. deszcz, grad czy śnieg oraz ujemnej temperatury. W związku z tym siatka będzie doskonałym rozwiązaniem dla boisk sportowych. Całość wykonana jest na zasadzie przeplatanych warkoczy, tak więc jest bezwęzłowa. Zapewnia to wysokie zabezpieczenie przed rozerwaniem, przecieraniem oraz rozciąganiem.

Siatka polietylenowa jest wykonana z mocnych nici polietylenowych. Materiał jest znacznie bardziej sztywny i twardszy, niż w przypadku siatki polipropylenowej. Wyróżnia się zwartą konstrukcją. Jest odporna na wszelakie warunki pogodowe. Ponadto nie chłonie wody, co sprawia, że świetnie sprawdzi się do zabezpieczania terenów zarówno wewnętrznych, jak również zewnętrznych, tj. orlik, obiekty sportowe, a nawet baseny. Oczka siatki połączone są ze sobą węzłowo (supełkowo). Z uwagi na to, wyeliminowana zostaje możliwość prucia się oczek. Wysokiej jakości produkty, które polecane są przez wielu użytkowników oferuje producent siatek sportowych Domeks.

Zabezpieczenie i ochrona

Bezpieczeństwo to najważniejszy aspekt, jaki należy uwzględnić podczas przygotowywania obiektów sportowych. Siatki ochronne stanowią zabezpieczenie dla grających oraz publiczności, przed niekontrolowanymi uderzeniami piłki. Ponadto piłkochwyt wstrzymuje wybity obiekt, dzięki czemu pozostaje on w obrębie siatki. Usprawnia to grę, zachowuje jej płynność oraz oszczędza czas graczy, którzy w przypadku niekontrolowanego wybicia piłki musieliby daleko po nią biec. Oprócz tego, montowana przy boiskach sportowych siatka zatrzymuje dzieci przed nieoczekiwanym wybiegnięciem na ruchliwą ulicę za uderzonym obiektem. Co więcej, piłkochwyty chronią mienie przed uszkodzeniem. Krążek lub piłka poruszająca się z nadmierną prędkością niewątpliwie mogłaby wyrządzić szkody, poprzez np. wgniecenia samochodu bądź zniszczyć ściany pobliskiego budynku. Dodatkowo, to doskonała opcja do wydzielenia miejsca na obiektach sportowych.

Zastosowanie

Siatki na piłkochwyty sprawdzą się w różnego rodzaju obiektach sportowych. Stanowią doskonałą ochronę na: boiskach piłkarskich, koszykarskich, baseballowych, boiskach wielofunkcyjnych, tenisowych, polach golfowych, lodowiskach hokejowych oraz halach sportowych. Z uwagi na fakt, że skutecznie zatrzymują wybity obiekt, na boiskach nie panuje chaos. Łatwo można uprzątnąć piłki czy krążki, gdyż znajdują się jedynie w obrębie wyznaczonego terenu.

Siatka dostosowana do boisk

Z pomocą piłkochwytów powstrzymasz każdy wybity obiekt przed wypadnięciem poza wyznaczony obszar. Niemniej jednak, warto pamiętać, iż szczególnie ważny jest odpowiedni dobór siatki do danej dyscypliny sportowej oraz rozmiarów boiska. Ponadto, aby ochronne siatki wzorowo spełniały swoją rolę, konieczne jest, aby były wykonane z najwyższej jakości materiałów. Solidne piłkochwyty wyeliminują ewentualne zniszczenia, które mogłyby powstać wskutek uderzenia piłki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na grubość materiału i rozmiar oczek. Oprócz tego warto uwzględnić całość konstrukcji. Wiele firm oferuje sprzedaż siatek o różnych parametrach. Niektóre przedsiębiorstwa wykonują specjalne piłkochwyty na zamówienie, dlatego też każdy może znaleźć coś na miarę swoich oczekiwań.

Hale sportowe

Każdego dnia z hal sportowych korzysta kilkaset graczy, dlatego wybierając piłkochwyt do tego celu, powinniśmy mieć na uwadze szczególne bezpieczeństwo. W celu zapewnienia najlepszej ochrony warto wybierać piłkochwyty, które można ustawić za bramkami bądź koszami  do gry. Wówczas skutecznie zapiezbieczą ścianę przed zniszczeniem, a także wyeliminują uderzenie w trybuny. Piłkochwyty polipropylenowe wykonane są z linki bezwęzłowej, co sprawia, że odporne są na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, jakimi są przetarcia czy rozciągnięcia. Można je również stosować w celu odgrodzenia poszczególnych stref gry. Dzięki temu na hali może trenować kilka osobnych grup, bez ryzyka wtargnięcia wybitego obiektu na obszar innych graczy. Siatki sportowe na halę wykonywane są zazwyczaj na prostokątnych, aluminiowych stelażach. Zalecana grubość sznurka, to od 4-5 mm. Zaś optymalna średnica oczek powinna wahać się od 4,5 x 4,5 cm do 12 x 12 cm. Sale gimnastyczne to miejsca, gdzie również używa się podobnego typu produktów.

Korty tenisowe

Siatka sportowa z przeznaczeniem na kort tenisowy powinna pod każdym względem zapewniać bezpieczeństwo podczas rozgrywanych zawodów. Ponadto powinna wyeliminować wypadanie niewielkiego obiektu za wyznaczony obszar. Piłkochwyt umieszczony na środku boiska, aby doskonale spełniał swoją rolę, musi być wykonany z grubego polipropylenu. Rozmiar oczek zazwyczaj wynosi 4 x 4 cm. Optymalnie dopasowane parametry z pewnością nie pozwolą na nieoczekiwane przemieszczenie się obiektu. Ponadto koniecznym rozwiązaniem jest również umieszczenie ogrodzenia boisk. Siatka użyta jako ogrodzenie to niewątpliwie jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Materiał jest odporny zarówno na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak i działanie mechaniczne, jakim jest szarpanie czy rozciąganie. Siatki są całkowicie wytrzymałe na niskie temperatury, tak więc, bez konieczności zdejmowania ich zimą, ze spokojem mogą posłużyć kilka sezonów.

Siatkówka

Piłka siatkowa należy do jednej z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych w naszym kraju. Boiska przystosowane do gry w siatkówkę znajdują się niemal na każdym obiekcie sportowym. Zamontowanie piłkochwytów bez wahania poprawia komfort gry. Zazwyczaj wszystkie produkty wykonane są tak, by spełniały wszystkie normy i wymogi sportowe. Dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu ze strony siatek ochraniających trybuny, ściany i sufity, gra staje się znacznie swobodniejsza. Większość rozgrywek dokonuje się przy użyciu siatek polipropylenowych. Materiał ten odporny jest na różnego rodzaju obciążenia, dlatego też jest uważany za najsolidniejszy. Ponadto dobrze znosi czynniki zewnętrzne, tj. promieniowanie, wilgoć czy mróz. Siatka nie traci swoich właściwości. Z uwagi na to może posłużyć wiele lat, pozostając w niezmiennym stanie.

Siatki na bramki

Dyscypliny sportowe, które wymagają użycia siatki bramkarskiej to między innymi piłka nożna i ręczna. Każda z siatek wieszana jest na specjalnej ramie. Dokonując wyboru piłkochwytu warto mieć na uwadze materiał, z jakiego jest on wykonany. Nieodpowiedni dobór ram bramki i niskiej jakości tworzywo spowoduje, że elementy szybko ulegną zniszczeniu. Warto zadbać o najmniejszy szczegół, gdyż przekłada się on na efektywne treningi. Ważne jest uwzględnienie grubości siatki i rozmiaru oczek. Czynniki te powinny być dopasowane nie tylko do określonej dyscypliny, ale również do wieku graczy. Parametry siatek bramkarskich do piłki ręcznej powinny wynosić 3 x 2 m, piłki nożnej młodzieżowej 5 x 2 m i  piłki nożnej 7 x 2,5 m. Ponadto należy wziąć pod uwagę głębokość bramki. Perfekcyjnie dobrane wymiary oraz jakość elementów niezbędnych do gry bramkarskiej niewątpliwie przełoży się na efektowną grę.

Hokej

W dyscyplinie sportowej, jaką jest hokej siatka odgrywa najważniejszą rolę. Siatka sportowa powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału, który umożliwi zatrzymanie rozpędzonego do granic możliwości krążka. Siatki polipropylenowe z pewnością znajdą swoje zastosowanie we wspomnianym sporcie. Dzięki dobrze dobranym wymiarom skutecznie powstrzymają niebezpieczny krążek od przedostania się poza wyznaczony teren. Dodatkowo siatka jest odporna na warunki pogodowe, które często występują na boiskach hokejowych. Obiekt, który służy do gry mimo, że jest niewielkich rozmiarów, podczas gwałtownych uderzeń bez wątpliwości oddziałuje na bramkę. Warto wybierać elementy mocne i odporne na uszkodzenia. Metoda bezwęzłowa, na zasadzie której wykonana jest siatka przyczynia się do wydłużenia czasu jej użytkowania. Najlepsza wielkość oczek to 30 x 30 mm bądź 40 x 40 mm. Natomiast parametry siatki to ok. 1,8 na 1,2 m.

Pola golfowe

Piłki do golfa z uwagi na swoją budowę i twardość, są szczególnie niebezpieczne, gdy poruszają się z dynamiczną prędkością. Dlatego, warto zadbać o solidne ogrodzenie terenu. Wybierając siatkę należy uwzględnić wszystkie wymogi i kryteria, które niesie za sobą zarządzanie polem golfowym. Wymiary oczek powinny wynosić 2 x 2 cm. Wówczas zyskamy pewność, że podczas wybicia obiektu, nie przedostanie się on na zewnątrz i tym samym nie uderzy przechodnia.

Podsumowanie

Sportowe siatki powszechnie stosowane są w celu podniesienia bezpieczeństwa grających oraz kibiców. Dodatkowo chroni przed niekontrolowanym wybiciem piłki, które mogłoby spowodować uszkodzenie mienia. Miejsce i zastosowanie siatki adekwatne do określonej dyscypliny sportowej gwarantują stuprocentowe bezpieczeństwo. Rzetelny producent siatek w swojej ofercie uwzględnia wszelkiego rodzaju produkty, które spełniają kryteria nawet najbardziej wymagających graczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here