Podczas uprawiania sportów zimowych należy zadbać przede wszystkim o odpowiedni strój umożliwiający bezpieczne poruszanie się i oddający ciepło. Zaniedbanie tego zagadnienia może doprowadzić do hipotermii, która jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia człowieka. Decydując się na bieganie zimą, warto zadbać o prawidłowo dostosowany ubiór, w którego skład wlicza się dobrej jakości buty, rękawiczki zimowe, kurtkę oraz spodnie. Istotna jest także bielizna termoaktywna, która pozwala na odprowadzanie ciepła i potu z powierzchni ciała na zewnątrz.

Biegasz zimą? Sprawdź, co warto ubierać do treningu outdoor

Należy pamiętać o tym, aby ubrać się stosunkowo cienko, aby początkowo odczuwać lekki chłód. Zazwyczaj po około 2 kilometrach biegu ciało powinno być już wystarczająco rozgrzane, a więc lżejszy ubiór będzie idealnym wyborem. Do biegania zimą wykorzystuje się najczęściej 3-warstwy odzieży. Pierwsza z nich to bielizna termoaktywna, która ma za zadanie pozostawić skórę suchą oraz odprowadzić ciepło z organizmu. Dodatkowo ten typ bielizny nie krępuje ruchów, a biegacz posiada odpowiednie zabezpieczenie przed oddziaływaniem mrozu. Drugą warstwą może być tradycyjna bluza dla biegacza – najlepiej z oddychającego materiału. Nie powinna być ona jednak zbyt gruba, ponieważ mogłoby to doprowadzić do przegrzania organizmu. Ostatnią warstwą jest tzw. warstwa optymalna, która ma za zadanie chronić ciało przed wiatrem, śniegiem oraz deszczem. Do tego typu odzieży zalicza się między innymi kurtki materiałowe tzw. wiatrówki. Należy jednak pamiętać, że końcowy ubiór powinien być dopasowany bezpośrednio do biegacza i wymogów jego organizmu.

Ważnym elementem ubioru biegacza są rękawiczki zimowe, które mogą być nieco grubsze, wykonane z ocieplanego materiału oraz cieńsze – mające na celu chronić wyłącznie skórę przed wysuszeniem. Na rynku dostępne są także rękawice zimowe 2w1 i wyposażone są w tzw. owiewkę, którą można zdjąć w razie potrzeby. Owiewka to nic innego jak kawałek materiału, który jest wiatroodporny oraz chroni ręce przed oddziaływaniem wody i zimnego powietrza. Do wyboru w sklepach są różne modele, które powinno się odbierać w zależności od temperatur zewnętrznych. Najczęściej dzielą się one na takie, które użytkuje się poniżej 5 stopni Celsjusza oraz rękawiczki wodoodporne.

Czy warto kupować rękawice zimowe do biegania?

Zdecydowanie warto kupić rękawiczki zimowe dla biegacza, ponieważ mogą one ochronić dłonie przez zmarznięciem lub zawilgoceniem powierzchni. Zakup takiego wyposażenia dla biegacza nie jest sporym wydatkiem, ponieważ można je dostać już od 50 złotych. Istotna jest też informacja, że obecnie sprzedawane modele są wyposażone w nakładki na palce, umożliwiające bezproblemowe korzystanie ze smartfona. Należy jednak pamiętać, że rękawice zimowe to nie wszystko. Zawsze należy dobrać odpowiednio do warunków atmosferycznych cały strój biegacza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here