Na jogę zawsze czas – ćwiczenia jogi w domu

Na jogę zawsze czas – ćwiczenia jogi w domu

Joga jest jedną z najstarszych praktyk, którą z powodzeniem można wykonywać samodzielnie w domu. Zajęcia w domu są doskonałą alternatywą do jogi w klubach fitness czy studiach jogi. Ćwicząc jogę w domu regularnie, możesz rozpocząć pracę nad swoim ciałem. Jedyne co potrzebujesz to odpowiednia mata fitness.

Joga, podobnie jak każde inne ćwiczenie, wymaga odpowiedniego przygotowania. Właściwie zorganizowana przestrzeń umożliwi swobodne praktykowanie jogi i czerpanie z niej wszelkich korzyści. W jaki sposób się przygotować?

Jak się przygotować do ćwiczeń jogi?

Tak naprawdę w jodze wszystko skupia się wokół dobrej maty fitness. Dobra, antypoślizgowa mata do jogi, to niezbędna rzecz do rozpoczęcia treningów. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępny jest szeroki wybór mat. Można w nich kupić zarówno maty fitness, jak i specjalne maty do jogi. Antypoślizgowa mata do jogi dobrej jakości ułatwi treningi w domu oraz w klubie. Obecnie wiodącym producentem mat do jogi i fitnessu jest marka PESport.

Maty joga – jakie korzyści daje dobra mata?

Najważniejszą korzyścią z posiadania dobrej maty jest bezpieczeństwo. Mata nie może się ślizgać po podłożu. Ma to istotne znaczenie szczególnie w trudniejszych pozycjach, gdzie niezbędne jest poczucie stabilności. Dzięki dobrej macie możliwe będzie uniknięcie kontuzji. Bezpieczeństwo zapewnia też materiał, z którego wykonana jest mata. Kupują swoją matę, sprawdź czy posiada ona odpowiedni atest, że nie została wykonana z toksycznych materiałów.

Maty joga – jak wybrać odpowiednią matę? Style jogi można podzielić na 3 podstawowe kategorie i to przede wszystkim do stylu dobiera się rodzaj maty:

Joga statyczna – w tym przypadku bardzo istotne jest, aby mata była antypoślizgowa. Polecane są przede wszystkim maty z kauczuku i TPE. Sprawdzi się również uniwersalna mata fitness z PVC.

Joga dynamiczna – mata powinna się charakteryzować dużą trwałością. Najlepszym wyborem będzie mata z PVC. W przypadku intensywnego pocenia się warto pomyśleć o dodatkowym ręczniku.

Ćwiczenia przy wysokiej temperaturze – mata musi być antypoślizgowa i radzić sobie ze znaczną wilgocią. Dobrym wyborem będzie tutaj mata z mikrofibry.

Dodatkowo poszczególne maty charakteryzują się różną grubością, długością, fakturą i sprężystością. Jednak dobór tych parametrów to już kwestia indywidualna. W miarę praktykowania jogi zauważysz, co ma dla Ciebie największe znaczenie.

Maty do jogi są niezbędne. Co jeszcze może się przydać na zajęciach? Na jodze często, szczególnie w przypadku osób początkujących, wykorzystuje się również klocki do jogi, koce, paski oraz wałki. Akcesoria te ułatwią wykonywanie wielu pozycji osobom początkującym, ale nie tylko.

Strój do jogi nie powinien krępować ruchów. Jednak nie może być też zbyt luźny. W przypadku ćwiczeń w domu to w co jesteśmy ubrani, nie ma aż takiego znaczenia. Jednak luźna koszulka może się podwijać i niewygodnie rolować w wielu pozycjach. Pamiętaj, że jogę ćwiczy się boso. W związku z tym do zajęć nie będzie Ci potrzebne żadne specjalne obuwie ani skarpetki. Jest to niezwykle korzystne dla naszego ciała. Ćwiczenie jogi bez butów powoduje nawilżanie stawów stóp oraz wzmacnia ich mięśnie. Skarpetki mogą się przydać najwyżej do relaksu po zajęciach.

W przypadku jogi istotny jest również nastrój. Gdy tylko zaczniesz swoją praktykę, uświadomisz sobie jak istotne są wszelkie czynniki zewnętrzne pod postacią docierających do Twoich uszu dźwięków. W jaki sposób się zrelaksować podczas zajęć w domu? Można ćwiczyć w kompletnej ciszy, wsłuchując się w swój oddech lub ćwiczyć przy dźwiękach muzyki specjalnie skomponowanej do takich zajęć. Muzyka relaksacyjna w przypadku ćwiczeń w warunkach domowych może być bardzo pomocna w wyciszeniu umysłu. Z czasem, w miarę praktyki, wyciszenie się i osiągnięcie spokoju podczas ćwiczeń i nie tylko będzie zdecydowanie łatwiejsze.

TOP układy w domowej jodze

Pamiętaj, że jogę ćwiczy się na pusty żołądek. Nigdy nie zaczynaj ćwiczeń bezpośrednio po posiłku. Idealny czas na ćwiczenia to ok. 2-3 godziny po ostatnim posiłku. Na godzinę przed zajęciami można zjeść coś lekkiego, np. jogurt czy owoce.

Joga w domu nie wymaga sporych nakładów finansowych i jest też doskonałą alternatywą dla osób, które nie czują się komfortowo ćwicząc w dużych grupach ludzi. Jak zacząć ćwiczyć w domu? Które pozycje będą najlepsze na początek? Joga dla osób początkujących opiera się przede wszystkim na 7 podstawowych pozycjach (asanach):

– pozycja do góry (tadasana),

– pozycja wielbłąda (ustrasana),

– siad skrzyżny ze skrętami (svastikasana),

– pies z głową w dół (adha mukha),

– pozycja kota (marjaryasana),

– pozycja półmostka (chatushpadasana),

– pozycja nieboszczyka (savasana).

Pamiętaj, aby wszystkie ćwiczenia wykonywać bez pośpiechu, kontrolując swój oddech oraz spinając mięśnie brzucha podczas wydechu. Do wykonania powyższych pozycji nie jest konieczna wysoka sprawność ciała. Ćwiczenia te pomagają uwolnić ciało od napięć oraz rozluźnić mięśnie. Ryzyko powstania kontuzji jest w tym przypadku niewielkie. Warto pamiętać, że każde ćwiczenia, nawet jogę należy rozpocząć od odpowiedniej rozgrzewki. Pomoże to rozgrzać mięśnie i uniknąć kontuzji.

Mimo że joga w domu to naprawdę świetny pomysł, to jednak ma pewne wady. Szczególnie w przypadku osób początkujących. Na samym początku, gdy jeszcze nie ma się świadomości ciała, to ciężko stwierdzić czy dana pozycja jest wykonywana poprawnie. Warto wybrać się do szkoły lub klubu fitness, chociaż na jedną lekcję, aby sprawdzić poprawność wykonywanych ćwiczeń. W większości szkół jogi czy klubów fitness pierwsze zajęcia są bezpłatne.

Joga a efektywność w nauce i pracy

Regularne ćwiczeni jogi wpływają na jakość życia. Ludzie angażujący się w praktykę jogi zmieniają sposób odżywiania, bo zauważają, że coś im nie służy, przestają stosować używki i odnajdują równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Joga sprawia, że jesteśmy bardziej zrelaksowani, co przekłada się na większą efektywność w pracy czy nauce. Dodatkowo badana potwierdzają, że osoby regularnie ćwiczące jogę zdecydowanie lepiej radzą sobie ze stresem w pracy i poza nią.

Joga w przypadku dzieci w wieku szkolnym wspomaga kontrolowanie emocji, poprawia samoocenę, redukuje poziom złości oraz bezradności i stabilizuje nastrój. Wspomaga również leczenie natręctw oraz nerwic u dzieci cierpiących z powodu nierozładowanego stresu. Wzmacnia pamięć i koncentrację, co przekłada się bezpośrednio na efektywność w nauce.

Aby zauważyć dobroczynny wpływ jogi na organizm, konieczne są systematyczne ćwiczenia. W przeciwieństwie do innych form aktywności, jogę można, a nawet powinno się ćwiczyć codziennie. Zdecydowanie korzystniej ćwiczyć ok. 40 minut każdego dnia niż 2 godziny, kilka razy w tygodniu. Zacząć można od wykonywania prostych ćwiczeń przez 15 minut, a następnie stopniowo wydłużać ten czas. Do ćwiczeń nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu, konieczna będzie tylko dobra mata do jogi.

Kacper

Czytaj również

Dodaj komentarz