Kręgosłup to ta część naszego ciała, która odpowiada za stabilizację całego organizmu. Właśnie z tego powodu tak bardzo ważne jest dbanie o jego dobrą kondycję. Niestety u większości z nas nierzadko dochodzi do urazów kręgosłupa, co w konsekwencji powoduje bóle w różnych jego odcinkach.

Najbardziej narażony na kontuzje jest odcinek lędźwiowy dlatego silne bóle pleców najszybciej zauważalne są właśnie w dolnej części kręgosłupa. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby być osobą, która nie zmaga się z ciągłym bólem, to musisz wiedzieć jakie ćwiczenia warto wykonywać zarówno profilaktycznie, jak i w momencie kiedy już pojawią się dolegliwości.

Skąd bierze się ból pleców?

Tak naprawdę ciężko w ciągu całego naszego życia uniknąć nawet częściowego bólu pleców. Każdy z nas tego doświadczył w większym lub mniejszym stopniu. Dolegliwości w obrębie kręgosłupa pojawiają się z różnych powodów. Mogą wynikać ze zwykłego skrzywienia, ale też z poważnych chorób, do których zalicza się: przepuklina, dyskopatia czy  np. rwa kulszowa. Oczywiście w dużej mierze możesz zapobiec bólowi kręgosłupa wykonując ćwiczenia wzmacniające każdy jego odcinek oraz mięśnie przykręgosłupowe.

Sportem najbardziej polecanym u osób zmagających się z bólem pleców jest pływanie. Tego typu zajęcia można uzupełnić także w ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie odpowiadające za wady postawy. Ćwiczenia na ból kręgosłupa zazwyczaj przygotowuje fizjoterapeuta albo rehabilitant podczas rehabilitacji w poradni. Jeżeli jednak chcesz kilka razy w tygodniu sam popracować nad swoim kręgosłupem możesz wykonywać niektóre ćwiczenia w domowym zaciszu.

4 ćwiczenia na kręgosłup, które skutecznie go wzmocnią

  • Koci grzbiet – to proste ćwiczenie, które pewnie nieraz w swoim życiu wykonywałeś. Pozycja wyjściowa to klęk podparty. Rozpoczyna się od wypchnięcia górnego odcinka kręgosłupa w górę, dokładnie tak jak robią to koty po porannym przebudzeniu. Jednocześnie utrzymujesz spuszczoną głowę pomiędzy swoimi ramionami. Po wykonaniu całego ruchu wracasz do pozycji początkowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy w 3 seriach.
  • Balans – to ćwiczenie także rozpoczyna się od klęku podpartego. W takiej pozycji wyciągasz prawą rękę do góry nad głowę a lewą nogę w tył. Postaraj się wytrwać w takiej pozycji kilka sekund. Następnie zmień strony i wróć o pozycji wyjściowej. Wykonaj ćwiczenie po 10 razy na każdą stronę i wykonaj je w 4 seriach.
  • Japoński ukłon – to jedno z ćwiczeń przynoszące natychmiastową ulgę w bólach kręgosłupa. Całe ćwiczenie rozpoczyna się od siedzenia na piętach. Następnie musisz wyciągnąć kręgosłup oraz ręce przed siebie tym samym pochylając się mocno w przód. Postaraj się wytrzymać w takiej pozycji 20 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i ponownie wykonaj ćwiczenie 10 razy.
  • Skłony tułowia z wyciągniętymi rękoma – ćwiczenie rozpoczyna się od tego, że musisz stanąć w rozkroku na szerokość bioder. Następnie wykonaj skłon do przodu całej klatki piersiowej, wyciągnij ręce i utrzymaj luźną głowę. Zejdź nisko jak się tylko da. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie 10 razy.

EMS – ćwiczenia łagodzące ból pleców

Elektrostymulacja mięśni prądem czyli trening EMS, to jedna z form aktywności fizycznej. Jej zaletą jest to, że może zmniejszyć bóle kręgosłupa, nie powoduje jego przeciążeń, a także ze względu na to, że nie wymaga podnoszenia ciężarów ani używania innego sprzętu znacznie minimalizuje ryzyko kontuzji.

EMS wzmacnia mięśnie brzucha, mięśnie przykręgosłupowe a także cały kręgosłup lędźwiowy (dolnej części pleców). Dzieje się to dlatego, że dzięki specjalnym impulsom elektrycznym stosowanym podczas zajęć Twoje mięśnie są bardzo precyzyjnie stymulowane. Ćwiczysz zaledwie 20 minut w specjalnym kombinezonie, a w tym czasie całe Twoje ciało pracuje na najwyższych obrotach.

Kolejną zaletą EMS jest także to, że zajęcia odbywają się pod okiem doświadczonego trenera personalnego, który czuwa nad Twoim bezpieczeństwem podczas zajęć. Co ważne, zanim rozpoczniecie treningi przeprowadza z Tobą specjalistyczny wywiad, aby uzyskać informacje dotyczące stanu Twojego zdrowia, wykonywanych dotychczas aktywności oraz stosowanej diety. Dopiero mając taką wiedzę ustala z Tobą cele treningowe oraz rodzaj wykonywanych ćwiczeń.

Gdzie można się zapisać na zajęcia EMS?

Jeżeli chcesz znaleźć miejsce, gdzie spotkasz doświadczonych trenerów personalnych oraz najlepszy sprzęt do treningu elektrostymulacji mięśni prądem, to koniecznie wybierz się do studia BodyTec20! Zanim jednak do nas trafisz skonsultuj się z lekarzem i poproś o odpowiednie zaświadczenie, że ta forma treningowa może być dla Ciebie odpowiednia. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy, który powoduje najwięcej dolegliwości bólowych wśród klientów, to nasza specjalność. Z chęcią pomożemy Ci zatroszczyć się o siebie i swoje zdrowie. Możesz umówić się na nasze zajęcia telefonicznie lub poprzez stronę internetową. Decyzja należy do Ciebie, najważniejsze to zrobić ten pierwszy krok po zdrowy kręgosłup!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here