Budujesz masę mięśniową? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak przyspieszyć ten proces oraz sprawić, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Wpływ diety i suplementów na budowę masy mięśniowej

Dieta odgrywa w tym przypadku dużą rolę. Badania pokazują, że musi składać się z dużej ilości białka oraz produktów pozwalających utrzymać dodatni bilans kaloryczny. Przyjmowane produkty muszą być jednak zdrowe i bogate w odpowiednie witaminy i minerały.

Budowanie masy mięśniowej u niektórych osób jest banalnie proste, wystarczy trochę ćwiczeń, dobra dieta oraz regeneracja i gotowe. Co jednak zrobić w przypadku, gdy los nie obdarzył nas tak dobrą genetyką? Warto wówczas rozważyć przyjmowanie suplementów. Odpowiednio dobrana strategia suplementacji może zdziałać cuda.

Oczywiście suplementy diety są polecane każdemu sportowcowi, podobnie zresztą jak odżywki, ze względu na swoje właściwości, ale niektórzy potrzebują ich bardziej. Suplementy przede wszystkim uzupełniają braki minerałów i witamin w organizmie, ale mogą także przyspieszyć efekty treningów, np. przyrost masy mięśniowej. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem treningów warto poznać swój organizm oraz zachodzące w nim procesy. Jeżeli wiemy w jaki sposób powstają mięśnie w naszym ciele oraz które suplementy odpowiadają za jakie działanie, jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią suplementację i przyspieszyć osiąganie założonych przez siebie celów.

Które suplementy są odpowiedzialne za przyrost masy mięśniowej? Poniżej przedstawiamy sześć najpopularniejszych, które warto lepiej poznać.

  • Białko serwatkowe – białko bardzo szybko się wchłania i w krótkim czasie od jego spożycia zawarte w nim aminokwasy zaczynają budować nasze mięśnie. Oprócz tego białko serwatkowe posiada wysoką zawartość leucyny odpowiedzialnej za syntezę białek mięśniowych w organizmie. Szejka z białka serwatkowego warto spożywać przede wszystkim po treningu składającym się z ćwiczeń oporowych. Badania pokazują, że w ten sposób wpływa się na przyrost masy mięśniowej;
  • Białko kazeinowe – trawi się wolniej niż białko serwatkowe, ale dzięki temu zwiększa syntezę białek mięśniowych przez dłuższy czas. Oprócz tego kazeina pomaga organizmowi zachować pozytywny bilans białkowy, zmniejszając rozpad białek mięśniowych. Jest to bardzo istotne, jeśli planujesz uzyskać przyrosty masy mięśniowej. Warto ją spożywać zwłaszcza przed snem;
  • Mieszanki białkowe składające się zarówno z kazeiny, jak i serwatki;
  • Kreatyna – badania wskazują, że kreatyna może nawet podwoić masę mięśni. Jak to możliwe? Do dziś nie odkryto mechanizmu działania kreatyny, ale zakłada się, że zwiększa ona wytrzymałość sportowca i tym samym pozwala ćwiczyć wydajniej i dłużej, a to przekłada się na lepsze wyniki i lepszą masę mięśniową;
  • BCAA – w tym przypadku „zapalnikiem” do zwiększenia masy mięśniowej jest leucytyna. BCAA polecane jest zwłaszcza osobom na diecie wegańskiej i wegetariańskiej;
  • HMB – przyspiesza regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym oraz pomaga w zmniejszaniu rozpadu białek mięśniowych, podobnie zresztą jak wspomniana wyżej kazeina. Ostatecznym efektem przyjmowania tego suplementu jest przyrost masy mięśniowej. HMB polecana jest zwłaszcza dla początkujących.

Jaki trening efektywnie pozwala budować masę mięśniową

Dla osób budujących masę mięśniową poleca się przede wszystkim ćwiczenia siłowe, obejmujące wszystkie główne partie mięśniowe. Dla uzyskania pożądanego efektu, taki trening należy wykonywać trzy razy w tygodniu. Najbardziej polecanym treningiem zarówno dla osób dopiero zaczynających, jak i średniozaawansowanych jest m.in. Full Body Workout (tzw. FBW).

Jakie sterydy wpływają na budowę mięśni?

Środki androgenne są związkami syntetycznymi w pewnym stopniu pochodzącymi od testosteronu, czyli naturalnego męskiego hormonu powstającego głównie w jądrach. Środki anaboliczne stymulują przyswajanie białek, co prowadzi z kolei do pobudzania mięśni oraz kości do szybszego wzrostu.

Popularne środki androgenne

Do popularnych środków androgennych należą: testosteron, primobolan, nandrolon decanianu, boldenon, metanabol, nandrolon fenylopropianu, hormon wzrostu, oxymetholon, masteron stanazolol, a także trenbolon.

Środki androgenne mogą powodować liczne skutki niepożądane, dlatego lepiej jest sięgnąć po HMB, kreatynę, CLA lub L-karnitynę. Efekty będą mniej spektakularne, ale równie szybkie i na pewno bezpieczniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here