Nie od dziś wiadomo, że piłka nożna to narodowy sport Polaków. W badaniach takie zdanie podziela aż 70% respondentów. Nawet jeśli tylko połowa z nich czynnie uprawia piłkę nożną, to i tak rynek obuwia piłkarskiego zdobywa tym samym sporą rzeszę odbiorców. Jak wybrać idealne buty do piłki nożnej dla siebie, syna lub córki, która na przekór innym dziewczynkom pokochała football? Przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym uda Ci się wybrać odpowiednie pierwsze buty piłkarskie.

Buty piłkarskie skrojone na TWOJĄ stopę!

Jakie powinny być pierwsze buty piłkarskie? WYGODNE! Zapewni to idealne dopasowanie butów do stopy. Pierwsze buty warto więc przymierzyć. Liczy się komfort, ale też odpowiednio dobrany rozmiar i stabilizacja stopy. Rozmiar buta najlepiej dobierać na podstawie długości wkładki, bowiem każdy z producentów może mieć różną rozmiarówkę. Należy pamiętać, by buty były kilka milimetrów większe. Nie mogą być jednak za duże np. o rozmiar, bo łatwiej wtedy o kontuzje. Jest to bardzo ważne w przypadku zakupu butów dla dziecka – nie można kupować butów na wyrost.

Kolejną ważną rzeczą jest kształt stopy, należy go określić przed zakupem.

Wyróżniamy:

  • Stopę szeroką
  • Stopę normalną
  • Stopę wąską

Będzie to ważne nie tylko przy wyborze kształtu buta, ale też materiału, z którego będzie on wykonany. Dla osób posiadających szeroką stopę idealne będą buty z naturalnego materiału, czyli skóry – w trakcie noszenia but „ułoży się” do stopy, co zminimalizuje ryzyko otarć. Buty piłkarskie dla posiadacza stopy wąskiej muszą być zdecydowanie wykonane z tworzywa sztucznego i dobrze trzymać stopę w trakcie gry, twardszego i niepodatnego na rozciąganie. Przy stopie normalnej można zdecydować się na oba rozwiązania, warto jednak sprawdzić czy kształt buta będzie dobrze dobrany, by uniknąć ślizgania się stopy w trakcie biegania po boisku.

Właściwą stabilizację zapewnia odpowiednio dobrana wkładka. Powinna być anatomiczna i wykonana z materiału, który w trakcie noszenia dostosuje się do kształtu stopy.

Piłka nożna na boisku czy hali – dostosuj buty do nawierzchni!

Nie istnieją buty piłkarskie odpowiednie do każdej nawierzchni. Oczywiście można biegać za piłką w zwykłych trampkach, ale znacznie zwiększa to ryzyko kontuzji lub naprawdę poważnego urazu, który wykluczy z uprawiania piłki nożnej i innych sportów na długi czas.

Na profesjonalnych modelach butów piłkarskich, szukając ich przeznaczenia do nawierzchni, można znaleźć skróty FG, SG, AG, TT, TF czy IF. Nie musisz ich jednak rozszyfrowywać kupując swoje pierwsze buty do gry w piłkę nożną.  To na co należ zwrócić uwagę to kształt podeszwy. 

  • Buty do gry na trawie naturalnej, czyli tzw. korki. Można podzielić je na:

– lanki – krótsze korki odpowiednie do treningu na suchej trawie

– wkręty – buty posiadające wkręcane kołki, nieco dłuższe i zapewniające przyczepność przy grze na mokrej trawie,

  • Buty do gry na hali – popularne halówki, posiadają gumową podeszwę zapewniającą maksymalną przyczepność na hali, niebrudzące parkietów,
  • Buty do gry na sztucznej trawie – popularnie znane jako tufy, na ich podeszwie umieszczone są krótkie wypustki, zabezpieczające przed poślizgnięciem się.

Dodatkowe parametry – na co JESZCZE warto zwrócić uwagę?

Buty leżą idealnie, są dopasowane do nawierzchni…na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Sprawdź z jakiego materiału wykonane są buty, będzie to znacznie wpływało na poziom stabilizacji stopy, wygody i żywotności obuwia. Warto określić kształt stopy, bo to głównie tym kryterium powinno się kierować, wybierając materiał. Struktura materiału, na który się zdecydujemy, może też wpływać na czucie piłki w trakcie gry.

Cechą obuwia, która może szybko zrazić gracza jest jego waga. Jest to istotny aspekt zwłaszcza dla osób, których pozycja na boisku wymusza ciągłe i szybkie przemieszczanie się. Waga butów do piłki realnie przekłada się na przyspieszenie.

Oczywiście liczy się również, a może przede wszystkim, gust. Producenci obuwia do gry w piłkę nożną podążają za modą, proponując kupującym najróżniejsze modele poczynając od klasyków, a kończąc na wyróżniających się, neonowych kolorach.

Nie znaczy oczywiście, że osoba kupująca pierwsze buty piłkarskie powinna brać pod uwagę na wszystkie parametry, warto jednak mieć świadomość tego, co oferują producenci. Dużym ułatwieniem może okazać się klasyfikacja stosowana przez większość producentów butów do piłki na buty i ich podział na profesjonalne, półprofesjonalne, półamatorskie i rekreacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here