Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Każdy fan narciarstwa z niecierpliwością czeka na zimę, przepełnione stoki, delikatne promienie słońca, odpowiednia temperatura oraz niesamowity klimat. Taki stan często towarzyszy narciarzom w sezonie. W tym artykule doradzimy ci, jak powinieneś przygotować się fizycznie oraz jaki sprzęt wybrać, aby twoja przygoda i rekreacja była owocna oraz bezpieczna.

Odpowiednie przygotowanie fizyczne

Niewątpliwie, dobra sprawność fizyczna jest ważnym czynnikiem sprzyjającym uprawianiu tej dyscypliny sportowej. Jazda na nartach to, wbrew pozorom, duże obciążenie dla naszego organizmu, aby być odpowiednio przygotowanym do takiego wysiłku, powinniśmy wykonywać odpowiednie ćwiczenia przez cały rok. Początkujący mogą rozpocząć od delikatnych ćwiczeń, kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu. Wykonywanie ćwiczeń systematycznie zniweluje prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Siłownie obecnie w swojej ofercie zapewniają możliwość odpowiedniego treningu przygotowawczego dla narciarzy. Tego typu zajęcia są dobrą alternatywą dla osób, które nie mają czasu na ułożenie odpowiedniego planu. Profesjonalny trening, który z całą pewnością zapobiegnie niespodziewanym kontuzjom, powinien zacząć się co najmniej  trzy miesiące przed rozpoczęciem sezonu, a jego intensywność powinna oscylować w granicach trzech treningów tygodniowo. 

Przykładowe ćwiczenia

Trening przygotowawczy, jak każdy inny, należy zacząć od solidnej rozgrzewki. Dziesięciominutowy trucht na bieżni lub użycie orbitreku powinno odpowiednio przygotować organizm do dalszych ćwiczeń. Jazda na nartach obciąża głównie dolne partie naszego ciała, przede wszystkim nogi, ale także tułów i ręce, z tego względu trening powinien być zbilansowany. Na początek należy założyć, że ćwiczenia powinniśmy wykonywać, powtarzając określone czynności do piętnastu razy, a każde z powtórzeń powinna oddzielać co najmniej minuta przerwy. 

Praca nad siłą mięśni będzie skuteczna na maszynach takich jak suwnica i hak-maszyna, jeśli nie wiesz, jak należy ich używać, zapytaj trenera. Kolejną ważną grupą ćwiczeń jest rozciąganie, gdyż podczas zjazdów na stoku często przybiera się nienaturalne pozycje, które ułatwiają i przyśpieszają zjazdy. Rozciąganie dynamiczne i statyczne ochroni cię również przed kontuzjami. Oprócz tego warto wykonać klasyczny zestaw treningowy, czyli: pompki, brzuszki i przysiady. Te czynności, oczywiście w liczbie wcześniej wymienionych powtórzeń, poprawią znacznie twoje przygotowanie fizyczne. 

Sprzęt narciarski

Jeśli myślisz o bezpiecznej i spokojnej jeździe na nartach, ale nie masz odpowiedniego sprzętu, musisz przygotować się na koszt rzędu blisko 2,5 tysiąca złotych. Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze nart jest ich długość. Początkujący narciarz powinien dobrać jak najkrótsze narty, sięgające maksymalnie do brody, ułatwia to skręcanie podczas zjazdu. Kolejną istotną kwestią, jest wybór nart miękkich – na początek. Zjazdy na nich są nieco wolniejsze od nart o twardej konsystencji, te są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych narciarzy, którzy preferują szybką jazdę po zróżnicowanym podłożu. Dla początkujących najlepsze będą narty typu beeg foot i easy-carve. W razie problemu z wyborem odpowiedniego sprzętu, zapytaj specjalisty. Wiele sklepów z akcesoriami narciarskimi takich jak np. STAR-sport oferuje profesjonalne doradztwo, dzięki któremu wybierzesz prawidłowe wyposażenie. 

alt=”zapinanie nart”

Kolejnym punktem na naszej liście zakupów są wiązania, jednakże nie powinniśmy zbytnio zaprzątać sobie tym głowy, gdyż na obecnym rynku narty są już w nie zaopatrzone. Warto jednak aby pracownik serwisu ustawił je odpowiednio do twojej stopy, gdyż w przypadku wywrotki będzie to miało istotne znaczenie dla skali obrażeń. Buty, to kolejna niezbędna rzecz, którą należy kupić, przygotowując się do sezonu. Dzielą się one na twarde i miękkie, tak jak w przypadku nart – te pierwsze są odpowiednie dla bardziej zaawansowanych zjazdowców, miękkie zaś dla początkujących. Kijki, to najłatwiejsza w wyborze rzecz, powinny oczywiście sięgać podłoża, ale także nie przeszkadzać. Rzeczy takie jak gogle czy kask to już indywidualna preferencja, zależna od gustu, istotne jest tylko to, aby były dobrze dopasowane i nie uciskały głowy.

Letnie wyprzedaże – możliwość zaoszczędzenia

Głównym sezonem narciarskim jest zima. Ceny sprzętu mogą być wówczas znacznie wyższe niż w okresie wakacyjnym, gdyż zapotrzebowanie na narty jest wówczas mniejsze. Poszukiwania sprzętu narciarskiego możesz rozpocząć już wiosną, będziesz miał wówczas więcej czasu na znalezienie korzystnej oferty.  Zniżki na sprzęt narciarski latem sięgają nawet 50% wartości produktu. Tak więc jest to niewątpliwie wspaniałe rozwiązanie i korzyść dla naszego portfela. Z kwoty, w przybliżeniu, 2.5 tysiąca powstaje kwota rzędu 1250 złotych, a może nawet zdecydowanie mniej, wszystko zależy od tego, jak uporczywie i wytrwale będziemy wertować oferty. 

Bezpieczeństwo podczas jazdy

Jazda na nartach to nie tylko przyjemność i rekreacja, najważniejszy jest aspekt bezpieczeństwa podczas korzystania ze stoku. Zjazdy wymagają dużego skupienia, w nieco wyższych miejscach nabiera się olbrzymiej prędkości, dlatego też Międzynarodowa Federacja Narciarska opracowała kodeks, który pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa na stokach całego świata. Opiera się on na dziesięciu punktach, których powinni przestrzegać wszyscy narciarze, jego treść brzmi następująco:

  1. “Wzgląd na inne osoby – każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.
  2. Panowanie nad szybkością – narciarz musi zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.
  3. Wybór kierunku jazdy – znajdujący się na stoku narciarz, który ze względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej stoku.
  4. Wyprzedzanie – wyprzedzanie może następować zarówno po stronie prawej, jak i lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.
  5. Przejazdy i krzyżowanie torów jazdy – narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. 
  6. Zatrzymanie się – tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
  7. Podchodzenie – narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy.
  8. Stosowanie się do znaków narciarskich – każdy winien stosować się do znaków ustawionych na trasie.
  9. Wypadki – w razie powstania wypadku każdy, kto znajduje się w pobliżu, powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
  10. Stwierdzenie tożsamości – każda osoba zamieszana w wypadek lub będąca jego świadkiem, jest zobowiązana podać swoje dane osobowe.”*

*Powyższe punkty pochodzą ze strony http://www.gopr.pl/poradnik/dekalog-narciarski.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, każdy z was będzie doskonale przygotowany do sezonu narciarskiego. Pamiętajcie – jazda na nartach to nie tylko dobry, drogi sprzęt, ale także rozwaga i odpowiednie przygotowanie fizyczne.

Kacper

Czytaj również

Dodaj komentarz