Zakup nowego roweru jest niezwykle ważną decyzją, którą należy dokładnie przemyśleć. Oczywiście szukając odpowiedniego modelu trzeba kierować się jego zastosowaniem oraz cechami mającymi wpływ na jak najbardziej komfortową jazdę. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia doboru prawidłowej ramy. Źle dopasowana rama może bowiem doprowadzić do kontuzji nadgarstków, bóli pleców lub urazów, co szybko odbierze całą przyjemność wynikającą z uprawiania tego sportu. Jak poprawnie dobrać więc ramę rowerową?

Jaki materiał ramy rowerowej okaże się najlepszy?

Dostępne na rynku ramy rowerowe różnią się między sobą materiałem wykonania. Od wielu lat dużą popularnością cieszą się ramy aluminiowe charakteryzujące się dobrą wytrzymałością i najlepszym stosunkiem masy do ceny. Ponadto są one wyjątkowo lekkie, co może okazać się ogromną zaletą w przypadku dzieci i kobiet. Ramami wykonanymi z aluminium szczególnie powinny zainteresować się osoby, które chcą zainwestować w model z niskiej lub średniej półki cenowej. 

Coraz więcej rowerzystów zaczyna jednak doceniać ramy wyprodukowane z karbonu, czyli kompozytu wzmocnionego włóknem węglowym. Tego typu modele zapewniają wysoką wytrzymałość oraz doskonałą lekkość. Warto też zauważyć, że ramy karbonowe niezwykle skutecznie łączą sztywność boczną z elastycznością w pionie. Cechy te sprawiają, że jazda na takim rowerze jest bardzo wygodna, a co najważniejsze bezpieczna. Ramy wykonane z karbonu przeważnie można spotkać w rowerach szosowych. 

Jeszcze większy komfort poruszania się zapewnia stal nierdzewna. Rowery, które zostały z niej wykonane są bardzo elastyczne, ale jednocześnie wyróżniają się masywniejszym obciążeniem. Przeznaczone są głównie dla wielbicieli klasycznych rozwiązań oraz osób dużo podróżujących i uprawiających jazdę ekstremalną. Ramy ze stali nierdzewnej używane są najczęściej do produkcji rowerów BMX. 

W jaki sposób prawidłowo dobrać ramę do wzrostu?

Wysokość ramy rowerowej określa długość pomiędzy osią centralną, a końcem siodełka. Swego czasu współczynnik ten podawany był w calach lub centymetrach. W ostatnich latach producenci rowerów coraz częściej zaczęli jednak przedstawiać rozmiar ramy za pomocą konkretnych liter.

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów pozwalających dobrać ramę do wzrostu jest dokładne zmierzenie długości nogi. Miarę powinno się brać zaczynając bezpośrednio od krocza. Następnie uzyskany wynik należy przemnożyć przez zmienną zależną od modelu roweru, który nas interesuje. Dla rowerów górskich będzie to wartość 0,57 w przypadku kół o średnicy od 26 do 27,5 cala oraz wartość 0,6 dla kół mających 29 cali. Jeśli zaś chodzi o rowery crossowe i trekkingowe, a także niektóre modele rowerów miejskich przeważnie stosuje się parametr wynoszący 0,63. 

Oczywiście końcowa wartość podawana jest w centymetrach, dlatego dla rozmiaru określonego w calach koniecznie trzeba ostateczny wynik podzielić przez 2,54.

Na co jeszcze zwracać uwagę kupując ramę do roweru?

Należy zdawać sobie sprawę, że wspomniana metoda pozwala wyłącznie prawidłowo dobrać długość ramy do własnego wzrostu. Poszukiwania odpowiedniej ramy nie powinny się jednak na tym zakończyć. Zdarza się bowiem, że niektóre osoby wyróżniają się niestandardową budową ciała, która mimo najdokładniejszych obliczeń mogłaby sprawiać dalsze problemy z wybraniem właściwej ramy. Rowerzyści o krótszych lub dłuższych nogach względem całkowitego wzrostu powinni więc po prostu usiąść na siodełku i sprawdzić czy czują się komfortowo w pozycji do jazdy.

Warto też wziąć tutaj pod uwagę indywidualny styl jazdy. Nie można również zapominać, że każdy model roweru charakteryzuje się inną konstrukcją ramy. Obecnie producenci rowerów starają się prześcigać w pomysłach na tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które mają ułatwić jazdę ekstremalną czy trekkingową. Dlatego tak ważne jest, aby przed ostatecznym zakupem samemu zweryfikować wygodę i dopasowanie ramy do wzrostu.

Rowery, a także niezwykle bogata oferta ram i akcesoriów rowerowych  dostępna jest w sklepie internetowym DomenaSportowa.pl. Znajdziecie tam wysokiej jakości produkty, między innymi renomowanej marki rowerowej KROSS.

Prawidłowo dopasowana rama rowerowa ma znaczący wpływ na komfort samej jazdy. Skutecznie pozwala uniknąć urazów, niskiej efektywności jazdy czy zmniejszenia zwrotności na trudniejszym terenie. Mimo, iż zazwyczaj inwestuje się w ramę przy zakupie samego roweru to jednak można też pokusić się o wymienienie samej tej części. Nowa rama rowerowa doskonale odświeża wygląd starego sprzętu, nadając mu całkiem innego charakteru. Na szczęście obecnie wybór ram do rowerów jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie idealny model dopasowany do swoich potrzeb, wymagań i budowy ciała. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here