Jak obliczyć BMI - Kalkulator BMI

BMI, czyli Body Mass Index, jest to wskaźnik, który pomaga określić prawidłową masę ciała w stosunku do wzrostu. Oblicza się go ze wzoru matematycznego: swoją wagę (w kilogramach) należy podzielić przez wzrost podniesiony do kwadratu (w metrach). Wynik jaki otrzymamy, będzie pośrednio opisywał zawartość tkanki tłuszczowej w organiźmie. Jest on przeznaczony do stosowania u dorosłych kobiet i mężczyzn. Nie należy sugerować się nim w przypadku dzieci.

BMI mieszczące się w przedziale od 18,5 do 24,99 jest wartością idealną  i oznacza wagę prawidłową. Wynik poniżej tej wartości świadczy o niedowadze. Z kolei jeśli rezultat znajduje się powyżej tego przedziału sygnalizuje nadwagę. Wartość BMI powyżej 30 oznacza otyłość. Jeśli nie potrafimy sami obliczyć prawidłowego wyniku dla siebie, możemy skorzystać z kalkulatora BMI, który wykona obliczenia za nas.

Należy pamiętać, że wartość BMI jest wskaźnikiem używanym powszechnie, stosowanym szczególnie w badaniach populacyjnych. Jego wartość w indywidualnej ocenia masy ciała niekoniecznie musi być poprawna. Dlaczego?

  • Na poziom tkanki tłuszczowej wpływa płeć. Kobiety z reguły mają jej więcej niż mężczyźni. Więc nawet jeśli porównamy kobietę i mężczyznę o tym samym wzroście i wadze zawartość tkanki tłuszczowej w ich organiźmie będzie się różnić.
  • Masa mięśniowa – mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa.A więc dwie osoby o takiej samej wadze z różną zawartością tkanki tłuszczowej mogą diametralnie różnić się od siebie wyglądem.
  • Masa kości – szczególnie osoby starsze mają niższą zawartość substancji mineralnej w kościach, a więc waga ich kości będzie mniejsza, niż u osób w wieku rozrodczym.
  • Wiek – wskaźnik nie uwzględnia obniżającej się zawartości tkanki mięśniowej i kostnej, a także zwiększającej się ilości tkanki tłuszczowej wraz z wiekiem.

Wniosek jest taki, że wskaźnik BMI nie jest idealny. Pomaga określić ramy wagi prawidłowej, jednak nie można podchodzić sztywno do tych reguł. Aby ocenić prawidłową zawartość tkanki tłuszczowej w organiźmie należy skorzystać z dodatkowych wskaźników, takich jak np. WHR (proporcja obwodu talii do obwodu bioder). Zaletą BMI jest szybkość uzyskania wyników, a także jego prostota. Jednak posiada też kilka wad, które należy uwzględnić, jeśli obliczamy go dla własnej informacji o swoim zdrowiu.


Zobacz najlepsza ashwagandha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here