Obecnie panująca moda na zdrowy styl życia oraz bycie fit wynika nie tylko z pewnego ustalonego wzorca ideału. Równie istotna jest rosnąca świadomość konsumentów na temat swojego organizmu, kondycji ciała i poczucia troski o własne zdrowie tak teraz, jak i w przyszłości. Siłownie i fitness cluby przeżywają prawdziwe boom popularności. Popyt na tego rodzaju usługi rośnie, a wraz z tym zapotrzebowanie klientów na odpowiednie suplementy diety, odżywki i budulce. Wiedza o ich działaniu, świadome dawkowanie i przyjmowanie bezsprzecznie pomogą nam w utrzymaniu ciała w formie.

Motywacja i coś więcej

W momencie, kiedy decydujemy się na pójście na siłownię lub do fitness clubu, kluczowe jest nasze podejście i plan na siebie. Powiedzenie „Biorę się wreszcie za siebie” jest tu znacznym uogólnieniem i uproszczeniem. Dbanie o kondycję ciała jest bowiem złożonym działaniem i nastawieniem myślenia. Motywacja do ćwiczeń i właściwej diety, choć zdecydowanie pierwsza, musi zostać podparta wiedzą, determinacją i gotowością na chwile gorsze. Kiedy dopadnie nas załamanie i chęć rezygnacji, w połowie jesteśmy na straconej pozycji.

Odwieczne pytanie: masa czy rzeźba?

Mamy plan na siebie i chcemy zacząć ćwiczenia. W pierwszej kolejności pojawia się kwestia tego, czy zależy nam na wyrzeźbieniu swojego ciała czy raczej wpierw nabraniu odpowiedniej masy. Wszystko zależy od naszej wagi wyjściowej. Będąc otyłymi, rzeźba jest daleka, a budowanie masy bezsensu, skoro musimy zgubić kilogramy. Jeżeli nasze BMI jest stosunkowo w normie, warto zmierzyć grubość naszej tkanki i wówczas będziemy wiedzieli, czy przed rzeźbą mamy, a jeśli tak, to ile nabyć masy mięśniowej.

Wspomaganie budulcowe mięśni

Przyjęło się stereotypowo, że aby nabyć masy mięśniowej należy jeść naturalne wysokokaloryczne posiłki bogate w białko. Choć jest to po części prawdą, kwestia przybrania na masie jest nieco bardziej złożona. Przede wszystkim jako świadomi konsumenci powinniśmy mieć wiedzę na temat wielu środków, które pozwalają nam urosnąć, a przy tym niwelują do minimum ryzyko przemienienia spożywanych kalorii w zbędną tkankę tłuszczową. Dobrej jakości odżywki na masę, wśród których czołowymi i najbardziej popularnymi są kreatyna i gainery, uzupełniają białkową dietę i w bezpieczny sposób przyspieszają przyrost objętości mięśni. Kreatyna pełni rolę magazyniera dużych ilości energii cząsteczek ATP w mięśniach, co przedłuża ich siłę i możliwość treningu. Gainer na masę tymczasem jest węglowodanowo-białkową odżywką odżywiającą nasze mięśnie i wydłużającą czas ćwiczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here