Bieganie to wspaniała forma aktywności fizycznej. Ma mnóstwo zalet. Bardzo korzystnie wpływa na naszą sylwetkę, wzmacnia mięśnie, to także jedno z najlepszych ćwiczeń aerobowych pomagających utrzymać w dobrej kondycji płuca i serce. Zapobiega wielu chorobom, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, innych chorób układu krążenia, cukrzycy, miażdżycy.

Bieganie to doskonały sposób na relaks i odstresowanie. Podczas wysiłku fizycznego w organizmie wydzielane są hormony szczęścia, ten rodzaj aktywności fizycznej dodaje energii, poprawia samopoczucie, kondycję, koncentrację.

Wielu z nas przez kilka chłodnych miesięcy czeka na wiosnę i lato, by po zimowej przerwie wyjść z domu i pobiegać, a kiedy już nadejdą ciepłe miesiące, okazuje się, że bieganie to bardzo trudna rzecz. Już sama myśl o treningu, gdy żar leje się z nieba jest wyzwaniem, nie mówiąc już o samym bieganiu w upalny dzień. Jak więc biegać w czasie upałów?

Odpowiednie ubranie

Na porę biegania wybierzmy wczesny ranek lub późny wieczór. Pamiętajmy o odpowiednim ubraniu. Powinno być ono uszyte z tkaniny odprowadzającej wilgoć, najlepiej w jasnym kolorze, który będzie odbijał promienie słoneczne. Unikajmy takich ubrań, które przy wysokiej temperaturze mogą powodować otarcia ( krótkie spodenki, koszulki na ramiączkach).

Jeżeli planujemy bieganie w pełnym słońcu, koniecznie załóżmy czapkę z daszkiem. Uchroni nas przed przegrzaniem, które może doprowadzić do udaru cieplnego. Nie zapominajmy o posmarowaniu odkrytych części ciała kremem z filtrem UV.

Biegajmy w cieniu

Starajmy się biegać po miejscach zacienionych. W miarę możliwości biegajmy po lesie lub po parku. Wprawdzie w ten sposób nie unikniemy wysokiej temperatury, ale jeżeli schowamy się przed promieniami słonecznymi, będziemy czuć się bardziej komfortowo. Warto wówczas zabrać ze sobą preparat odstraszający komary i kleszcze. Zawsze trzeba mieć przy sobie butelkę wody.

Na bieżni elektrycznej

Jeżeli jednak letnia aura zniechęca nas do biegania, może warto zacząć biegać w domu. To jest możliwe. Potrzebna będzie tylko bieżnia elektryczna.

Wystarczy otworzyć szeroko okno i włączyć wentylator. Takie bieganie może być o wiele przyjemniejsze niż bieganie na zewnątrz domu. Posiadanie własnej bieżni umożliwia bieganie przez okrągły rok. Nawet zimą. Na bieżni elektrycznej można trenować o dowolnej porze dnia. Treningi ma bieżni nie wymagają specjalnego przygotowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here