Ekstraklasa w piłce nożnej

Ekstraklasa to najwyższy poziom męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, która została założona 5 grudnia 1926 roku, a jej prezesem jest Marcin Animucki.

W Ekstraklasie znaleźć się mogą jedynie drużyny prezentujące najwyższy poziom gry. Co sezon 16 najlepszych polskich klubów piłkarskich rywalizuje ze sobą o tytuł Mistrza Polski. Drużyny, które zostały wytypowane jako najsłabsze przenoszone są do I ligi.

I liga polska w piłce nożnej to poziom rozgrywkowy niżej od Ekstraklasy. Wówczas rywalizuje ze sobą 18 klubów piłkarskich – rozgrywki również toczą się co sezon w systemie mecz i rewanż z czego dwie najlepsze drużyny mogą awansować do Ekstraklasy, a trzy najsłabsze drużyny przenoszone są do II ligi.

Sytuacja w II lidze wygląda tak samo jak w pierwszej – jednak jest poziom niżej i po rozgrywkach najlepsze drużyny awansują do I ligi, a najsłabsze spadną do poszczególnych grup III ligi.

III liga – w tej lidze znajdują się 72 polskie kluby piłkarskie, które rywalizują ze sobą w 18-zespołowych grupach makroregionalnych. Mistrzowie każdej z grup awansują do II ligi, a najsłabsze – spadają do IV ligi, w której znajdują się 144 drużyny, rywalizujące między sobą w 21 grupach.

W 2002 roku ustalono, że należy posiadać status profesjonalny, który oznacza, że działa się w formie sportowej spółki akcyjnej i posiada się roczną licencję na to, by moc brać udział w rozgrywkach – status profesjonalny.

Najlepsza drużyna męska w Polsce, mająca tytuł Mistrza Polski startuje w rozgrywkach do Ligi Mistrzów UEFA. Drużyna mająca tytuł Wicemistrza Polski, jak i drużyna, która zajęła III miejsce startuje do eliminacji Ligi Europy UEFA.

Pierwszym zwycięzcą w Ekstraklasie w 1927 roku była Wisła Kraków, zaś obecnym zwycięzcą jest Legia Warszawa – 2017/2018

System rozgrywek – pomiędzy drużynami odbywa się 30 spotkań rozgrywkowych, gdzie rozgrywane są dwa mecze przez każdą parę drużyn, po czym grupy od 1 do 8 grają w trzeciej rundzie o mistrzostwo. Drużyny od 9 do 16 walczą o utrzymanie się w lidze. Za wygrany mecz drużyna zyskuje 3 punkty, za remis otrzymuje 1 punkt, a za przegraną 0. Drużyna, która podczas ostatniej kolejki spotkań zdobędzie pierwsze miejsce, tym samym uzyskuje tytuł Mistrzów Polski w piłce nożnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here