E-sport od podstaw – co trzeba o nim wiedzieć?

E-sport, znany również jako sport elektroniczny, to forma rywalizacji odbywająca się za pośrednictwem gier komputerowych. W ostatnich latach przekształcił się z niszowej rozrywki w globalny fenomen, przyciągając miliony graczy i widzów z całego świata. W tym artykule przybliżymy podstawowe informacje o e-sporcie, jego historii, najpopularniejszych grach oraz znaczeniu w kulturze współczesnej.

Skąd wywodzi się e-sport? Historia dyscypliny

Pierwszym turniejem e-sportowym był „The Space Invaders Championship” z 1980 roku. Wzięło w nim udział ponad 10 000 graczy. Rozwój e-sportu znacząco przyśpieszył na początku XXI wieku, wraz z rozwojem technologicznym. Wzrosło znaczenie gier online oraz poziom samych graczy. Coraz częściej w ramach rywalizacji tworzono turnieje multiplayer, w których brały udział osoby z całego świata. Tak zapoczątkowano e-sport, który kojarzymy obecnie. 

Z czasem zaczęły powstawać turnieje LAN, a niektóre państwa, jak np. Chiny uznały e-sport jako prawdziwą dziedzinę sportu, a profesjonalne granie w gry, jako zawód. Wraz ze wzrostem popularności sportu elektronicznego rozważa się nawet dodanie tej dyscypliny do programu igrzysk olimpijskich.

Które gry w e-sporcie są najpopularniejsze?

Nie każda gra ma swoją społeczność e-sportową. Gatunki, które najczęściej organizują turnieje to różne strzelanki pierwszoosobowe, gry karciane oraz strategiczne. Do najbardziej znanych gier e-sportowych należą „League of Legends”, „Dota 2”, „Counter-Strike: Global Offensive”, „World of Warcraft”, „Overwatch” oraz od niedawna „Fortnite”. 

Każdy z tych znanych tytułów ma własną scenę e-sportową, na którą składają się profesjonalne ligi i turnieje. 

Największe e-sportowe eventy

Zawody e-sportowe mogą przybierać różne formaty. Są to lokalne turnieje, czasami rozgrywane w szkołach, a także mistrzostwa globu. Największe eventy, takie jak Mistrzostwa Świata League of Legends czy The International w Dota 2 przyciągają miliony widzów. 

Niektóre zawody są rozgrywane na wielkich arenach, takich jak Wembley, czy w przypadku Polski – Katowicki Spodek. Na największych turniejach pula nagród przekracza wiele milionów dolarów amerykańskich.

Znaczenie e-sportu w świecie

E-sport już dawno nie ogranicza się jedynie do grania w gry. To wielka odnoga przemysłu rozrywkowego, która generuje potężne dochody. Największe eventy przyciągają znaczących sponsorów oraz interesują coraz większą rzeszę konsumentów. Te rozgrywki mają także wpływ na wiele osób. Od niedawna to e-sportowcy coraz częściej stają się idolami mas.

E-sport – co może przynieść przyszłość?

E-sport to dynamicznie rozwijająca się dziedzina rozrywki. Zyskał on uznanie na całym świecie wśród widzów, graczy, jak i sponsorów. Dla wielu jest nie tylko formą zabawy, ale także sposobem na życie oraz biznes. Coraz więcej zakładów bukmacherskich ma w swojej ofercie możliwość obstawiania zawodów e-sportowych. Zestawienie bukmacherów możesz sprawdzić na stronie rankinglegalnych.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here