Jazda na rowerze jest niewątpliwie dużą przyjemnością. Coraz więcej osób wybiera też ten jednoślad jako środek transportu do pracy, co oczywiście pozwala zaoszczędzić na benzynie, a jednocześnie oddaje się swoistą przysługę środowisku. Dlatego również duże znaczenie ma wyposażenie roweru, wszak zapewnia ono większy komfort i jednocześnie zwiększa funkcjonalność. Warto wiec posiadać odpowiedni bagażnik rowerowy, który należy dobrać do swoich potrzeb.

Wybierz bagażnik rowerowy skrojony do twoich potrzeb

Cóż nietrudno zauważyć, że rozpiętość cenowa bagażników rowerowych jest naprawdę spora. Dostępne są modele zarówno za 50 złotych, jak i sumę 10-krotnie większą. Ale czy zawsze droższe znaczy lepsze? Tutaj właśnie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, wszak przy wyborze należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Jak nietrudno się domyślić bagażniki rowerowe z tworzyw takich jak plastik nie są absolutnie dobrym wyborem. Wystarczy tylko chwila nieuwagi i bagażnik można szybko zniszczyć. Pomijając już fakt, że estetyka również pozostawia wiele do życzenia. Ale w średniej półce cenowej można znaleźć modele wykonane z aluminium. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie niestraszne im także zmienne warunki atmosferyczne. Dostępne są też bagażniki stalowe, które choć nieco droższe także świetnie się sprawdzają. Warto jednak wiedzieć, że są cięższe. Dostępne są także modele tytanowe, które są niemal jak „wisienka na torcie”. Doskonałe niemal w każdym calu, ale też bardzo drogie, gdzie ich cena może przekraczać cenę dobrego roweru.

Bo obciążenie ma duże znaczenie

Kolejny aspekt, który należy poruszyć to obciążenie bagażnika rowerowego. Tutaj zasada jest jedna, bagażnik powinien być możliwie najlżejszy, aby zapewnić wygodną jazdę, a jednocześnie jego udźwig powinien być w miarę duży. Choć, bądźmy szczerzy, większości z nas wystarczy bagażnik, który można obciążyć ciężarem do 25 kg, wszak w przeciwnym razie jazda byłaby naprawdę trudna. Tutaj najlepiej sprawdzają się bagażniki aluminiowe, otóż ich maksymalny udźwig wynosi zazwyczaj 25 kg, a jednocześnie mają bardzo lekką konstrukcję. Jeżeli zależy ci na bagażniku jeszcze bardziej wytrzymałym pod wpływem obciążenia to bagażnik stalowy będzie jak znalazł. Tytanowy odpowiednik ma udźwig również nie przekraczający 40 kg. Warto jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, nie ma sensu kupować bagażników o bardzo sporym udźwigu, gdyż obciążenie znacząco wpływa na komfort jazdy. O ile będziesz jechać po prostym terenie to pewnie bez problemu dasz radę, jednak już po ścieżkach poza miastem rzeczy znajdujące się w bagażniku będą żyć swoim życiem.

Bagażnik rowerowy – tylny, a może przedni?

Bagażnik rowerowy – są dwa rodzaje i należy zastanowić się nad tym, czy preferujemy tylny, czy może przedni montaż. Jak nietrudno się domyślić każde rozwiązanie ma swoje zalety, zatem tak naprawdę należy wybrać taki, który jest dla nas bardziej komfortowy. Zdecydowanie ważniejsza jest konstrukcja. Otóż powinna być taka, aby rozkładała przewożony ciężar. Można zdecydować się na model z trzema nogami z każdej strony, który zapewnia bardzo dużą stabilizację. Można wybrać też model, gdzie dwie nogi łączą się ze sobą dochodząc do trzeciej. Jednak wielu doświadczonych cyklistów uważa, że takie bagażniki rowerowe są mniej wygodne.

Sposób montażu – czyli jak dobrać bagażnik do swojego roweru

Nie wszystkie bagażniki mogą być zamontowane na danym modelu roweru. Dlatego przy wyborze należy na to zwrócić uwagę. Należy więc sprawdzić, jakie mocowania występują w ramie roweru. Najpopularniejsze są to dwa otwory pod sztycą od siodełka, jak i otwór do mocowania błotnika. Umożliwia to montaż górny. Jeżeli zależy ci na szybkim montażu i demontażu to możesz zdecydować się na montaż bezpośrednio do sztycy podsiodłowej. Dostępne są też bagażniki, które można zamontować do rowerów, które nie posiadają dedykowanych górnych i dolnych otworów montażowych.

Decydując się na zakup bagażnika rowerowego warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie, czyli czy nasza aktywność kończy się na jeżdżeniu rowerem np. do pracy i na zakupy, czy może na dalsze wycieczki, które wymagają już zabrania ze sobą większej ilości rzeczy. Zatem zwróć uwagę na to, ile wynosi maksymalne obciążenie bagażnika, ale równie duże znaczenie ma materiał. Aby nie popełnić błędów koniecznie też sprawdź, jaki montaż jest możliwy na twoim jednośladzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here