Urządzenia monitorujące rzeczywistość stają się coraz popularniejsze. Moda przybyła do Polski ze wschodu, gdzie od początku wideorejestratory wykorzystywane były jako dowód niezbędny do uzyskania odszkodowania w przypadku kolizji lub stłuczki. Kierowcy coraz częściej decydują się na zakup takiego urządzenia, gwarantując sobie niewinność w zeznaniach przed policją i sądem. Jakie jeszcze funkcje spełnia ten gadżet?

Nagrywanie obrazu

Wideorejestratory instalowane są po wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu, umożliwiając nagrywanie wszystkiego, co dzieje się na jezdni przed maską samochodu. Nagrany film pozwala dokonać dokładnej analizy zdarzenia. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza w momencie, kiedy policja nie jest w stanie jednoznacznie określić, po czyjej stronie leży wina i kto powinien ponieść konsekwencje swoich czynów na drodze.

Powszechna obecność rejestratorów z pewnością wpływa na kulturę jazdy. Kierowcy coraz świadomiej poruszają się na drogach wiedząc, że są obserwowani przez urządzenia monitorujące każdą sekundę trasy. Dzięki temu podniosło się poczucie bezpieczeństwa wśród kierowców, którzy stosują się wreszcie do przepisów ruchu drogowego.

Przydatne funkcje

Urządzenia monitorujące wyposażono w kilka przydatnych funkcji. Jedną z nich jest zamontowany sensor, działający jako czujnik wstrząsów. Gdy tylko rejestrator wyczuje wstrząs, zabezpiecza nagranie przed nadpisaniem kolejnym obrazem. Czujnik ruchu świetnie sprawdza się też jako czujnik parkingowy. Dzięki temu można zidentyfikować osobę, która zarysowała pojazd lub dokonała szkód, gdy samochód stał na parkingu.

Niektóre urządzenia monitorujące wyposażono w nawigację. Kierowca może skorzystać z najkrótszej trasy do wyznaczonego punktu, a cała droga jest nagrywana. Wideorejestrator jest w stanie również kontrolować prędkość, z jaką przemieszcza się kierowca. Niektóre modele urządzeń mają możliwość rejestrowania filmów w trybie klatkowym, zatem np. robią zdjęcia co jedną sekundę. Ta funkcja jest przydatna kiedy kierowca ma do dyspozycji kartę pamięci o niewielkiej pojemności.

Monitoring w domu

Wideorejestratory świetnie sprawdzą się jako kamery monitorujące środowisko domowe czy otoczenie w pracy. Można za ich pośrednictwem monitorować sen dziecka czy zwyczajnie kontrolować starsze pociechy podczas nieobecności w domu. Kamery takie można połączyć z siecią bezprzewodową, dzięki czemu obraz w czasie rzeczywistym będzie przesyłany na dowolne urządzenie.

Tańszy czy droższy model?

Obecnie oferta urządzeń monitorujących jest niezwykle rozbudowana. Poszczególne modele różnią się także ceną. Nie zawsze warto przepłacać, ponieważ z testów, jakie wykonują specjaliści można wywnioskować, że przeciętny wideorejestrator w kwocie 300-400 złotych nagrywa filmy niemal z taką samą jakością, co jego dwukrotnie droższy odpowiednik. Droższa wersja urządzenia zazwyczaj posiada dodatkowe funkcje, jeśli jednak kupującemu zależy wyłącznie na rejestrowaniu trasy podczas jazdy, dobrym wyborem będzie model w średnim przedziale cenowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here