Jeżeli zamierzasz kupić odzież sportową, to oprócz walorów wizualnych z pewnością interesuje cię jej jakość. Ubrania dedykowane do uprawiania sportu muszą sprostać o wiele większym wyzwaniom od ubrań używanych na co dzień. Dlatego właśnie przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na markę wybranego produktu oraz to, z jakich materiałów został wykonany. Renomowani producenci gwarantują najwyższą jakość wykonania, dzięki czemu mamy pewność, że nasz strój treningowy będzie służył nam dłużej niż tylko jeden sezon.

Co powinno cechować dobrą odzież sportową?

Kiedy kupujemy odzież przeznaczoną do uprawiania sportu, kwestią priorytetową jest jej funkcjonalność. Ubranie musi sprostać ciężkim treningom, a jednocześnie gwarantować najwyższy komfort użytkowania. Odpowiednio dobrany strój musi gwarantować właściwą wentylację, a jeżeli uprawiamy sport na zewnątrz, powinien skutecznie chronić nas przed wiatrem i deszczem. Pamiętajmy, że właściwie dobrana odzież sportowa zapewni nam komfort nawet podczas trudnych warunków pogodowych. Dlatego tak ważny jest rodzaj materiału, z jakiego ubranie zostało wykonane oraz dodatkowa technologia wprowadzona, która poprawi jego parametry. Przykładowo koszulki sportowe nie powinny posiadać wyczuwalnych szwów, które mogą doprowadzić do obtarć. Co więcej, aby poprawić odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, znane marki wprowadzają takie technologie, jak DRI-FIT, czy AEROREADY.

 dres adidas

Jakie materiały są używane do produkcji dobrej jakości odzieży sportowej?

Tak jak wspomniano powyżej, niezwykle istotną kwestią jest materiał, z jakiego wykonano odzież przeznaczoną do uprawiania sportu. Wśród najpopularniejszych materiałów możemy wyróżnić:

  • Poliester, czyli materiał najczęściej używany w produkcji odzieży sportowej. Między innymi dzieje się tak z powodu jego hydrofobowych właściwości. Materiał praktycznie nie chłonie wilgoci, a dodatkowo skutecznie i szybko odprowadza ją na zewnątrz. Jest niezwykle odporny, nawet po wielu praniach nie nie ulega odkształceniu. Odzież wykonana z poliestru gwarantuje dużą trwałość, dlatego między innymi jest chętnie wykorzystywana do produkcji np. dresów sportowych.
  • Elastan, jest z reguły dodatkiem do poliestru. Jest dodawany, aby poprawić elastyczność ubrania, to właśnie dzięki niemu koszulki termoaktywne, świetnie dopasowują się do sylwetki.
  • Poliamid, czyli bardzo wytrzymały i szybkoschnący nylon. Nie absorbuje wilgoci, przez co jest odporny na pleśnie i grzyby. Z materiałów poliamidowych często wykonuje się specjalistyczną bieliznę lub stroje pływackie.
  • Bawełna to zdecydowanie najrzadziej stosowany materiał w produkcji odzieży sportowej. Bawełna łatwo chłonie wodę, dlatego nie będzie nadawać się do wymagających aktywności fizycznych. Bardzo często materiały bawełniane są wykorzystywane w produkcji ubrań przeznaczonych do codziennego użytkowania, które jednak zachowują sportowy charakter.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here