Batony proteinowe to przekąska popularna, modna i wielu przypadkach bardzo korzystna w diecie, zwłaszcza osób aktywnych fizycznie. Ich idea jest prosta: mają zastąpić słodkie, niekoniecznie wartościowe łakocie dostępne na rynku, dostarczając przy okazji cennych składników. Sięgając po nie, warto brać pod uwagę ich skład i przeznaczenie tak, aby ich spożywanie dawało realne efekty. Batony białkowe dla sportowców także rządzą się swoimi prawami.

1. Batony proteinowe – dla kogo i kiedy?

2. Zalety jedzenia batonów proteinowych

3. Jakie batony białkowe dla sportowców?

Co ważne, batony te mogą stanowić jedno ze źródeł białka w prawidłowo zbilansowanej diecie.

Batony proteinowe – dla kogo i kiedy?

Po batony proteinowe warto sięgać wtedy, gdy mamy ochotę na coś słodkiego, jednak musimy trzymać się wyznaczonych ram kalorycznych i przestrzegać właściwego bilansu składników odżywczych w diecie. Tę metodę często stosują sportowcy, którzy potrzebują szybkiego posiłku potreningowego oraz osoby na różnego typu dietach redukcyjnych. Batony pozwalają na włączenie do diety w łatwy sposób wartościowej i energetycznej przekąskę.

Najważniejszym składnikiem, jaki zawierają batony proteinowe, jest białko. Wystarczy przejrzeć jakikolwiek ranking batonów proteinowych, aby przekonać się, że zawartość tego składnika może być różna: najczęściej od 27% do około 47%. W zależności od typu przekąski proteiny dostarczane są w formie hydrolizatów lub izolatów białek serwatkowych, białka sojowego, białka jaj, kazeiny czy L- glutaminy. Takie szczegóły, o których powie nam ranking batonów, mają znaczenie na przykład dla wegetarian.

Zalety jedzenia batonów proteinowych

Są sycące i łatwe do spakowania – smaczne batony proteinowe swobodnie zmieszczą się w torbie treningowej, a nawet kieszeni kurtki. Ułatwiają szybkie dostarczenie niezbędnych składników odżywczych, a same proteiny wspierają regenerację mięśni. To najważniejsze zalety jedzenia batonów. Zwolennicy wysokobiałkowych metod odżywiania podkreślają także możliwe wsparcie przemiany materii, a w konsekwencji redukcję nadprogramowych kilogramów. Pamiętać jednak należy, że nadmiar protein negatywnie oddziałuje na pracę wątroby i nerek, a zjadanie kilku batonów dziennie także i w tym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać o zawartych w nich cukrach prostych.

Jakie batony białkowe dla sportowców?

Wybierając batony białkowe dla sportowców, należy zwracać uwagę przede wszystkim na ich skład. Szczególnie godne polecenia są produkty zawierające pełnowartościowe białko serwatkowe z kompletem aminokwasów egzogennych. Weganie skorzystać mogą z batonów zawierających białko sojowe. Warto przejrzeć również ranking batonów stworzony właśnie z myślą o osobach aktywnych fizycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here