Spokojny trucht, szybki sprint czy długi maraton? Każda forma joggingu przynosi ciału wiele korzyści i daje możliwość oderwania się od natłoku myśli. Poranne bieganie ładuje energię na cały dzień, a nocne pozwala skuteczniej się wyciszyć i skoncentrować na technice i prawidłowym oddechu. Jogging w ciemności niesie jednak ze sobą pewne ryzyko, dlatego musisz zadbać nie tylko o to, byś dobrze widział drogę przed sobą, ale także, by inni dobrze widzieli Ciebie. Oto najważniejsze zasady bezpiecznego biegania nocą.

1. Przeanalizuj nocną trasę w ciągu dnia

Świat za dnia wygląda zupełnie inaczej niż nocą. Nawet jeśli droga wydaje Ci się prosta i masz poczucie, że znasz ją jak własną kieszeń, w ciemności wiele może Cię zaskoczyć. Zanim wybierzesz się na wieczorny jogging, sprawdź trasę za dnia. Zwróć uwagę na nierówności nawierzchni i ukształtowanie terenu. Jest to szczególnie ważne podczas biegania po lesie, z dala od miejskich latarni, gdzie pozornie prosta dróżka kończy się głębokim rowem. Nocna improwizacja i bieganie „gdzie Cię nogi poniosą” może się skończyć bolesną kontuzją czy trudnościami w znalezieniu drogi powrotnej do domu. Dlatego zawsze miej przy sobie telefon, którym w razie potrzeby wezwiesz pomoc lub włączysz funkcję GPS.


2. Ubierz się w kolory

Czarny strój to najgorsza opcja, jaką możesz wybrać na nocne bieganie. Choć nie wszyscy pałają zachwytem na widok krzykliwych ubrań sportowych w jaskrawych kolorach, to właśnie one sprawdzą się najlepiej podczas aktywności po zmroku. Większość odzieży dla biegaczy ma dodatkowo specjalne elementy odblaskowe, które sprawią, że będziesz bardziej widoczny dla innych. Odbijające się od butów, bluzy czy plecaka światło dostrzegalne jest nawet na odległość kilkudziesięciu metrów, dzięki czemu kierowca przejeżdżającego samochodu ma czas na reakcję i wyminięcie Cię w bezpiecznej odległości.

3. Weź ze sobą źródło światła

W przypadku biegania po drogach pobocznych, nieoświetlonych miejskim światłem, zaopatrz się dodatkowo w latarkę. Możesz ją przyczepić do nogi, ramienia lub plecaka, aby nie ograniczała Twoich ruchów i nie raziła Cię po oczach. Pamiętaj, że za poruszanie się po zmroku w terenie niezabudowanym bez elementów odblaskowych grozi Ci mandat w wysokości 100 złotych. Według przepisów stwarzasz wtedy niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale także innych użytkowników drogi.

Silny, jasny refleks przyda Ci się też do oświetlenia terenu pod stopami, szczególnie gdy wybierasz trucht z dala od głównych ulic. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest latarka czołowa na miękkiej, elastycznej gumie, nieuciskającej głowy. Lampki te są wydajne, łatwe w obsłudze i zapewniają dobrą widoczność nawet w ciemnym lesie.

4. Biegaj uważnie

Wbrew pozorom bieganie to dość kontuzyjna dyscyplina. Jeden niewłaściwy krok może doprowadzić do urazu, który wyłączy Cię na długie tygodnie z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Niestety takie przypadki przytrafiają się nawet najbardziej doświadczonym biegaczom i to w ciągu dnia. W nocy ryzyko nieprawidłowego postawienia stopy na nieutwardzonym podłożu jest jeszcze większe, dlatego staraj się wysoko podnosić nogi. Zmniejszysz wtedy szanse na potknięcie się o wystający korzeń czy leżący na drodze kamień.

5. Zostaw słuchawki w domu

Wiele osób nie wyobraża sobie joggingu bez ulubionej, pobudzającej muzyki. Głośne dźwięki wydobywające się ze słuchawek skutecznie jednak ograniczają Twoją percepcję otoczenia, przez co możesz nie usłyszeć nadjeżdżającego roweru, zwierzęcia wyskakującego z zarośli czy krzyczącej do Ciebie osoby. Za dnia polegasz na wzroku, ale nocą to słuch jest najbardziej wyostrzonym zmysłem, dlatego nie zagłuszaj go muzyką.


6. Razem raźniej

Cisza i ciemność sprzyjają odprężeniu po wyczerpującym dniu, chwilowemu wyłączeniu myśli oraz koncentracji na technice biegu i prawidłowym oddechu. Nocne treningi kojarzone są przede wszystkim z samotnością. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci bieganie w towarzystwie, zabierz ze sobą kogoś, kto podobnie jak Ty czerpie radość z aktywności fizycznej po zmroku. Dzięki temu niestraszny Wam będzie szelest dobiegający z leśnych zarośli, a w razie kontuzji będziecie mieć natychmiastowe wsparcie.

Rada

Jeśli decydujesz się na samotny jogging w nocy, zostaw komuś informację o tym, którą trasą planujesz przebiec i kiedy mniej więcej wrócisz. Gdy Twoja nieobecność z jakichś przyczyn się przedłuży, osoba ta będzie wiedziała, gdzie Cię szukać.

Opaski odblaskowe, lampki czołowe oraz obuwie i odzież dla biegaczy z elementami odbijającymi światło znajdziesz na sklepiguana.pl.

Źródło zdjęć: pixabay.com.